Wszystkie informacje dotyczące ładowania iPhone’a 13 i iPhone’a 12

Wszystkie informacje dotyczące ładowania iPhone’a 13 i iPhone’a 12

iPhone 13 nie jest dostarczany z adapterem do ładowania. Apple uważa, że musi ograniczyć ilość odpadów elektronicznych, a jednocześnie zarobić na osobnej sprzedaży akcesoriów. Przyjrzyjmy się, co trzeba wiedzieć o ładowaniu iPhone’a 13 (a także iPhone’a 12) i co może być potrzebne do zakupu.

Co znajduje się w zestawie z iPhone 13 i iPhone 12?

W pudełku z każdym iPhone’em 13 jest ładowarka iPhone Lightning — USB-C i to tyle. A jeśli nie masz urządzeń Apple i zasilacza do nich, to teraz musisz go kupić osobno.

Również począwszy od iPhone’a 12 Apple przestało umieszczać w pudełku słuchawki EarPods, więc trzeba będzie korzystać z własnych słuchawek. Apple sprzedaje bezprzewodowe słuchawki AirPods, ale jest mnóstwo tańszych opcji, w tym takich, które nadają się do biegania.

Jak wyjaśnił Apple w czasie zapowiedzi iPhone’a 12, wyeliminowanie zasilacza w pakiecie zmniejsza rozmiar pudełka. Na paletach ładunkowych można umieścić do 70% więcej urządzeń, co oznacza więcej przesyłek. Mniejszy rozmiar skrzynek pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 2 mln ton sześciennych rocznie.

Jak ładować iPhone’a 13 i iPhone’a 12?

iPhone 13 i iPhone 12 są dostarczane z kablem USB-C — Lightning, a jedyne, co musisz zrobić, to kupić ładowarkę sieciową ze złączem USB-C. Jeśli potrzebujesz również funkcji szybkiego ładowania, przy zakupie ładowarki iPhone należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy:

  • Maksymalne napięcie wyjściowe adaptera powinno wynosić: 18, 202, 29, 30, 61, 87 lub 96W;
  • Adapter musi obsługiwać standard USB Power Delivery (USB-PD).

iPhone 13 i 12 obsługują również standard ładowania bezprzewodowego Qi. Głównym punktem zainteresowania podczas ładowania iPhone’a 13 i 12 jest jednak wbudowane złącze MagSafe do szybkiego ładowania magnetycznego.

ładowarka iphone

Co to jest MagSafe?

Zanim Apple przestawił swoją linię laptopów MacBook na ładowanie i przesyłanie danych przez USB-C, używał terminu MagSafe do opisania złączy ładowania w swoich komputerach. Ich magnetyczne końcówki przyczepiły się do namagnesowanych portów ładowania MacBooka. W razie potrzeby były one odłączane. Na przykład, gdybyś przypadkowo szarpnął za kabel, by nie dopuścić do upadku laptopa na podłogę, kabel odłączyłby się od niego.

Apple wprowadza tę samą technologię do iPhone’a 12 i 13. Wygląda jak duża ładowarka iphone do Apple Watch i siedzi na plecach smartfona. Złącze MagSafe zawiera przewód USB-C, który podłącza się do gniazdka i zapewnia 15W mocy ładowania.

Jaki jest najszybszy sposób ładowania iPhone’a 13 i iPhone’a 12?

Od premiery iPhone’a 5 iPhone’y są dostarczane z zasilaczem USB o mocy 5 W. Wyjątkiem jest iPhone 11 Pro i Pro Max, gdzie adapter ma moc 18W. Tablety iPad są wyposażone w adaptery USB o mocy 10W lub 12W oraz USB-C o mocy 18W lub 20W, w zależności od modelu.

Jeśli iPhone 13 nie jest Twoim pierwszym urządzeniem Apple, być może masz jeden z tych adapterów.

Od czasu wprowadzenia iPhone’a 8 smartfony Apple wspierają szybkie ładowanie. Pozwala na naładowanie urządzenia do 50% w ciągu 30 minut. Aby to zadziałało, trzeba będzie użyć kabla Apple USB-C — Lightning oraz jednego z następujących adapterów: Apple 18W, 29W, 30W, 61W, 87W lub 96W USB-C. Alternatywnie można użyć adapterów zasilania USB-C innych firm, które obsługują USB Power Delivery (USB-PD).

iPhone 8 i nowsze obsługują bezprzewodowe ładowanie Qi, gdzie maty do bezprzewodowego ładowania mają moc 7,5W.