Smartwatch Apple Watch SE- czy warto kupić?

Smartwatch Apple Watch SE- czy warto kupić?

Wraz z nowym flagowym zegarkiem Watch Series 6, Apple po raz pierwszy w tym roku wypuściło również bardziej przystępną cenowo wersję swojego smartwatcha – Apple Watch SE. Wyceniony na połowę ceny Watch Series 6, model ten daje użytkownikowi prawie taki sam zestaw funkcji, z wyjątkiem pomiaru tlenu we krwi, EKG (które pojawi się w watchOS 7.1) i zawsze włączonego wyświetlacza.

Akcesoria w Apple Watch SE

Zegarek jest wyposażony w całkowicie białą super pokrywę z czarnym logo Apple i słowem Watch. Dla porównania, Apple Watch Series 6 miał logo i zegarek tylko wytłoczone, a to z pewnością robiło szczególne wrażenie. Wewnątrz opakowania znajdują się dwa pudełka: jedno zawierające sam zegarek i ładowarkę, drugie zawierające pasek. Zestaw, zawiera zwykły silikonowypasek, nie różniący się od tego z poprzednich generacji zegarków. Zegarek Series 6 miał to samo. Nie ma żadnych różnic w pakiecie między Apple Watch SE i Series 6. Oba nie mają ładowarki. Producent uzasadnia to troską o środowisko – mówią, po co zwiększać ilość plastiku, skoro każdy użytkownik ma już wystarczająco dużo ładowarek USB. W zasadzie jest to rozsądny argument. Ale, oczywiście, nie było oburzenia w sieci o Apple próbuje zaoszczędzić pieniądze, ukrywając się za modne argumenty środowiskowe. Jest jednak jedna niezaprzeczalna zaleta: opakowanie jest teraz bardziej kompaktowe. Oznacza to, że zegarek będzie łatwiejszy do przechowywania.

Projekt Apple Watch SE

Sam design zegarka różni się tylko minimalnie od Serii 6 i Serii 5. Wymiary obudowy są identyczne, podobnie jak umiejscowienie mikrofonu, głośnika, przycisków, materiałów i ekranu. Wygląd ramki wokół pojedynczego oczka optycznego czujnika tętna zmienił się nieznacznie – i to jest tylko wskazówka, że SE ma starszy, drugiej generacji czujnik, a nie trzeci. Jednak pod względem wzornictwa nie ma żadnej różnicy dla użytkownika: zegarek pasuje tak samo, a tył nie jest widoczny, gdy zegarek jest noszony. Ta sama zmiana kosmetyczna dotyczy koloru pokrętła Digital Crown. Wcześniej jego powierzchnia była ciemna, teraz, na Watch SE, jest monochromatyczny z srebrną obudową. I nie można odróżnić Watch Series 5 od Watch SE z przodu. Nie jest też możliwe odróżnienie zegarka SE od zegarka Series 6, pod warunkiem, że zegarek Series 6 nie jest niebieski lub czerwony – ani poprzednia generacja, ani zegarek SE nie miały tych kolorów.

Ekran zegarka Apple Watch SE

Zegarek dostępny jest w dwóch rozmiarach wyświetlacza: 40mm i 44mm – takich samych jak w Watch Series 4/5/6. Rozdzielczość jest podobna: odpowiednio 324×394 i 368×448. Mieliśmy zegarek o przekątnej ekranu 44mm.

Żywotność baterii

Ponieważ Apple Watch SE ma taką samą baterię i ekran jak Apple Watch Series 6, jedyną rzeczą, która mogłaby uzasadnić różnicę w czasie pracy baterii jest starszy (i, hipotetycznie, mniej energooszczędny) SoC. Należy jednak pamiętać, że zegarek SE nie ma wyświetlacza AlwaysOn i automatycznych pomiarów tlenu we krwi. I o ile ten drugi nie zużywa baterii w sposób szczególnie znaczący, o tyle ten pierwszy skraca czas pracy o połowę na jednym ładowaniu. Jeśli więc używasz Watch Series 5/6 i Watch SE do maksimum, ten ostatni będzie działał jeszcze dłużej.