Szafy rack – rodzaje, budowa i zastosowanie

Szafy rack – rodzaje, budowa i zastosowanie

Organizacja urządzeń elektronicznych wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Do takich zaliczyć należy szafy rackowe składające się z obudowy, prowadnic, szyn, profili oraz przepustów kablowych. Charakterystyczną cechą tego rodzaju konstrukcji jest również ustandaryzowany system mocowania.

Rodzaje szaf rackowych

Szafy rack dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej zaliczyć należy konstrukcje wiszące, montowane na ścianach. Ze względu na ograniczone gabaryty oraz dopuszczalne obciążenie na poziomie 60 kg, tego rodzaju obudowy przeznaczone są głównie do przechowywania elementów monitoringu oraz mniejszych urządzeń telekomunikacyjnych. Stojące szafy rackowe wyposażone są w kółka i stopki zwiększające ich mobilność. Konstrukcje te wyróżniają się większym rozmiarem, a maksymalne obciążenie obudowy może wynosić nawet 1000 kg. 

Istotne parametry  

Szafy rack od Napad.pl wytwarzane są z trwałych wytrzymałych materiałów. Do wykonania obudowy najczęściej używa się stali, lub aluminium. W sprzedaży dostępne są także modele wykonane z polimerów zbrojonych włóknami oraz kevlaru. Do najważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, zaliczyć należy wskaźnik U, który informuje o tym, ile modułów zmieści się w szafie. Inne istotne parametry to szerokość, głębokość oraz nośność. Duże znaczenie ma także rodzaj zastosowanych drzwi. Jeżeli w szafie przechowywany będzie sprzęt niewymagający wentylacji poziomej, możliwe jest zastosowanie drzwi szklanych. W szafach serwerowych stosuje się drzwi perforowane umożliwiające odprowadzanie ciepła wytwarzanego przez pracujący sprzęt.