Wkładki topikowe NH – zalety – wady

Wkładki topikowe NH – zalety – wady

Każda instalacja elektryczna powinna być w odpowiedni sposób zabezpieczona, aby skutecznie chronić zarówno użytkownika, jak i urządzenia, przed przeciążeniem lub zwarciem. Bezpieczniki stosowane są w domowej instalacji elektrycznej jako zabezpieczenie przed pożarem, który powstać może na skutek zwarcia, czyli kontaktu przewodu fazowego z przewodem neutralnym w instalacji elektrycznej.

Jednym z elementów zabezpieczenia elektrycznego są wkładki topikowe. W sklepach sprzedających elementy elektryczne, a także w hurtowniach o tego typu profilu, znaleźć można produkty, które z łatwością zastosować można do montażu w domu, biurze czy na budowie, gwarantując najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Sprzedaż w sklepach

W domowych instalacjach wyszczególnić można dwa rodzaje bezpieczników: bezpieczniki przepięciowe, zwane potocznie korkami oraz bezpieczniki różnicowe, które chronią przed porażeniem prądem elektrycznym. W ofercie sklepów ukierunkowanych na pomoc w wykonywaniu profesjonalnych instalacji elektrycznych kupić można jednobiegunowe bezpieczniki automatyczne o prądzie 10 A i większym – 25 A.

Napięcie znamionowe wynosi tutaj w przybliżeniu 220/380 V, a zdolność wyłączania – 1500 A. Wszystkie sprzedawane bezpieczniki powinny posiadać okres gwarancyjny. W sklepach takich nabyć można również rozłączniki bezpiecznikowe, służące głównie do ochrony kabli i przewodów.

Praktyczna wkładka topikowa

Wkładka topikowa to w obwodach elektrycznych jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Właśnie ten element jest odpowiedzialny za ochronę przed zwarciem lub też przeciążeniem. Gdy w obwodzie pojawi się zbyt duży prąd, obwód natychmiast się rozłącza, co jest bezpiecznym rozwiązaniem w sytuacji awaryjnej. Znajduje zastosowanie w gospodarstwie domowym i zapewnia pełen komfort mieszkańcom.

Obudowa takich wkładek www.eldor24.pl/wkladki-bezpiecznikowe-nh/ jest ceramiczna, i dodatkowo wypełniona piaskiem kwarcowym, co zapewnia dodatkową ochronę podczas topnienia bezpiecznika. Na rynku dostępnych jest mnóstwo zabezpieczeń instalacji elektrycznych, dlatego też nie bez znaczenia jest ich klasyfikacja. Jeżeli oznaczenie wkładek to litera „a”, oznacza to, że są to elementy niepełnozakresowe chroniące przed zwarciem.

Litera „g” oznacza bezpiecznik pełnozakresowy, z dodatkową ochroną przed przeciążeniem. Wkładki bezpiecznikowe NH charakteryzują się niskim napięciem i dużą zdolnością wyłączania.

Zastosowanie wkładek bezpiecznikowych NH jest w niektórych instalacjach najlepszym możliwym krokiem. Istnieją również oznaczenia wskazujące na użycie wkładki. Litera „M” oznacza silniki, „R” – energoelektronikę, „Tr” – transformatory a „B” – sprzęt górniczy. Wkładki topikowe GG natomiast doskonale sprawdzają się w przemyśle.