Czym jest kalibracja monitora?

Czym jest kalibracja monitora?

Monitor jest jednym z podstawowych sprzętów komputerowych. Dzięki podłączeniu go do komputera, użytkownik otrzymuje obraz i bez przeszkód może korzystać ze sprzętu. Niestety ekrany monitorów mogą różnie wyświetlać kolory, co jest niekomfortowe. Właśnie w przypadku takich problemów konieczne jest kalibracja monitora.

Kalibrator datacolor spyder

Działa z dwiema wersjami oprogramowania datacolor spyder

Pierwsza dokładniej mierzy kolory i daje możliwość uzyskania kreatywnej wizji, natomiast druga pozwala uzyskać pełną personalizację i kontrolować obraz. Na początku należy sprawdzić jak podczas zmian kolorów działa monitor. Narzędzia, które znajdują się w kalibratorach spyder, dają możliwość pogłębienia wiedzy na temat kolorów, kontrastu, jasności, tonów, gamutu i punktu bieli. Dodatkowo możliwe jest sprawdzenie jednorodności i dokładności kolorów.

Zestaw zawiera: kalibrator i kabel USB, klucz do oprogramowania oraz informację skąd je pobrać (dostępne jest na PC lub Mac). Po instalacji na adres email zostanie wysłany specjalny kod licencyjny, który będzie potrzebny przy kontakcie z działem pomocy technicznej lub podczas odinstalowania oprogramowania.

Jak kalibruje się monitor?

Pierwszym krokiem jest wybranie docelowych parametrów monitora, a więc: jasności, temperatury, kontrastu, barw i gammy. Następnie należy ustawić kalibrator w odpowiednim miejscu i zaczekać, aż zacznie on pracować. Po dokonaniu kalibracji możliwe jest wykonanie dodatkowych pomiarów, co pozwoli na ocenę wyświetlacza i zgodność barw na wyświetlaczu monitora.