Czujnik czadu – coś, co warto mieć w domu

czujnik tlenku węgla

Bezpieczeństwo najbliższych często stawiane jest jako jeden z najważniejszych priorytetów. Jednak w wielu domach, w których są różnego rodzaju piece i kominki, nadal nie ma tak podstawowej rzeczy jak czujnik tlenku węgla. A to niewielkie urządzenie może uchronić przed naprawdę wielkim nieszczęściem.

Czad- podstępny zabójca

Tlenek węgla, inaczej czad, to bardzo niebezpieczny gaz, który może wydostawać się między innymi z nieszczelnych lub uszkodzonych pieców. Jest bardzo szkodliwy dla człowieka. Podobnie jak tlen, wiąże się z hemoglobiną, z tym że jest w tym o wiele bardziej skuteczny. Właśnie dlatego nadmiar czadu w powietrzu sukcesywnie prowadzi do zatrucia i niedotlenienia. W łagodnym przypadku spowoduje ból głowy czy nudności. Jednak w skrajnym przypadku zatrucie tlenkiem węgla prowadzi do śmierci.

Dlaczego warto mieć czujnik czadu?

Najlepiej jest zawsze zapobiegać, dlatego należy robić wszystko, by nie dopuścić do uwalniania się czadu do powietrza. W tym celu zwyczajnie trzeba dbać o sprawność pieców, urządzeń grzewczych i drożność kominów. Ale to nie zawsze wystarcza, a czad jako bezwonny i bezbarwny gaz jest niemal nie do wykrycia ludzkimi zmysłami.

Właśnie dlatego w każdym domu, lub mieszkaniu, w którym zainstalowany jest jakiś rodzaj pieca, czy kominek, powinien znaleźć się czujnik tlenku węgla. Takie urządzenie można kupić już za kwotę niewiele przekraczającą 100 złotych, a jest jedynym skutecznym sposobem, by ostrzec domowników w razie niebezpieczeństwa. Podczas zakupów trzeba jednak bardzo uważać, by nie kupić czujnika dymu. Urządzenia te wyglądają bardzo podobnie, ale wykrywają inny rodzaj gazów.

Jeśli chcesz kupić czujnik tlenku węgla sprawdź ofertę, znajdującą się pod adresem: https://www.napad.pl/czujniki-tlenku-wegla-czadu