Zwory elektromagnetyczne – jak zabezpieczyć je przed zanikiem napięcia?

Zwory elektromagnetyczne – jak zabezpieczyć je przed zanikiem napięcia?

Popularna w systemach zabezpieczeń zwora elektromagnetyczna, to bardzo prosty i funkcjonalny układ automatyki. I choć często wykorzystuje się ją w projektowaniu różnego rodzaju systemów zabezpieczeń, to wciąż ma ona jedną i – niestety – podstawową wadę: wrażliwość na zanik napięcia.

Nie ma prądu i jest problem

Zwory elektromagnetyczne mimo całej swej funkcjonalności i prostoty, przestają działać w momencie, gdy zanika na nich napięcie wejściowe. W normalnych warunkach, wyłączenie zwory jest możliwe poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku. Niestety zdarza się i tak, że w celowy lub przypadkowy sposób, wspomniane zasilanie jest odcinane. Co wtedy?

Zwora

Metoda I: elektryczna

Problem ten można rozwiązać poprzez montaż akumulatora o napięciu dostosowanym do potrzeb układu. Odcięcie zasilania zwory spowoduje, że zapasowym obwodem zasilającym popłynie prąd, co oczywiście wymusi pracę elektromagnesu.

Metoda II: mechaniczna

W drugim wariancie metalowy rygiel można (po wyłączeniu napięcia) przesunąć ręcznie. Aby ułatwić tą czynność, zanik napięcia można zasygnalizować oświetleniem lub sygnałem dźwiękowym.

Metoda III: magnetyczna

Można też zamontować tzw. odwróconą zworę, która zadziała dopiero po zamknięciu obwodu. W tym celu należy ją wyposażyć w odpowiednio silny magnes (niekoniecznie neodymowy). Zamknięcie obwodu spowoduje przezwyciężenie siły jego przyciągania.

Podsumowując, istnieje co najmniej kilka metod uniknięcia sytuacji, w której brak napięcia na zworę mógłby zmniejszyć poziom bezpieczeństwa mieszkańców lub mienia.