Cyberbezpieczeństwo jako sposób na zachowanie danych

Tak cudowne odkrycie jakim jest internet miał przynieść światu same korzyści – łatwy dostęp do informacji, ułatwiony kontakt z rodziną czy przyjaciółmi czy stać się miejscem pracy dla niejednego z nas. Jednakże wraz z masą plusów i zalet internetu pojawiły się również wady. Zapewne każdy z nas spotkał się w ostatnim czasie z pojęciem internetowego flame’u, agresji w internecie. Jest to silnie powiązane z pojęciem cyberprzemocy, cyberagresji oraz cyberprzestępczości.

Czym jest cyberbezpieczeństwo?

Według definicji – są to działania zapewniające nam ochronę w cybeprzestrzeni. Czyli chodzi tutaj o ochronę danych, informacji oraz ochronę przetwarzania danych – jak na przykład zakaz udostępniania numerów telefonów. Cyberbezpieczeństwo to szybka odpowiedź na obecne działania w sieci – jest to sprzeciw wobec hakowaniu, kradzieży danych, agresji w sieci oraz wzrostu liczby cyberprzestępców.

Jakie zagrożenia możemy napotkać w internecie?

W internecie można znaleźć dosłownie wszystko – trzeba tylko wiedzieć jak tego szukać. Do głównych zagrożeń z jakimi możemy się spotkać w sieci należą:

  • hakerzy, oszuści, naciągacze – podsyłanie fałszywych witryn,
  • nieodpowiednie treści – pornograficzne, przemoc – treści dozwolone od 18 roku życia, niedostatecznie chronione przed najmłodszymi,
  • wykradanie danych osobowych, lokalizacji, preferencji – głównie w celach reklamowych,

Jak walczyć z zagrożeniami z internetu?

Przede wszystkim każdy z nas powinien starać się chronić swoje dane w internecie. Nie podawać osobistych informacji na profilach ogólnodostępnych, nie udostępniać swojej lokalizacji. Powinno się również wyczulić na oszustów, nie otwierać podejrzanych linków czy nie klikać reklam z magicznymi dietami czy sposobami na naukę języków. Jeżeli jednak chodzi o większy zasięg cyberbezpieczeństwa – a mianowicie wewnątrz firmy, to na pewno warto zainwestować w dobry program antywirusowy. Ważne jest też odpowiednie przeszkolenie pracowników oraz kontrola odbieranych mailowo treści – w celu uniknięcia otwarcia pliku z wirusem.