Wybieranie dobrego monitora

monitor

Wiele osób zadaje sobie pytanie: który monitor do komputera wybrać? To trudne zadanie, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy dokonuje się takiego zakupu. Na początku opcje takie jak jasność, rozdzielczość czy dynamiczność mogą wprawiać w zakłopotanie.

Poradnik zakupowy – kupowanie dobrego monitora

W dzisiejszych czasach niemalże każdy potrzebuje dobrego monitora. Nie jest to trudne zadanie, zwłaszcza, że ceny monitorów są bardzo korzystne. Wystarczy odpowiednio dopasować je do własnych potrzeb. Wielu osobom wydaje się, że im większa rozdzielczość monitora, tym lepiej. Jest to błędne myślenie, bo nie każdy potrzebuje tak wielkiego monitora.

monitory

Najpopularniejsza dziś rozdzielczość to tak zwana ,,full HD”, czyli 1920 x 1080. To one zasiedlają polskie domy najczęściej. Są proste, spełniają wszystkie podstawowe funkcje i niedrogie. Innym rodzajem monitorów są te oferujące 1200 pikseli. Jest to nieco mniej, co widać w wyglądzie posiadającym nieco mniej pikseli. Nie wpływa to jednak na panoramiczny wygląd, który wciąż w takich monitorach jest zachowany. Największa rozdzielczość to 3440 x 1440 jak i 2560 x 1080 – monitory te stworzono z myślą o osobach zajmujących się montażem filmów. Obszar roboczy jest tutaj naprawdę ogromny.

Inne ważne wartości przy wyborze monitorów

Rozdzielczość to nie jedyny ważny element, który należy przemyśleć przed zakupem monitora. Równie ważny jest czas reakcji matrycy. To parametr określający, ile dokładnie czasu potrzebuje piksel na zapalenie się, a następnie zgaśnięcie. Im szybszy, tym bardziej dynamiczny będzie monitor. To parametr ważny dla graczy czy montażystów; w monitorach przeznaczonych do biura taka wartość nie ma większego znaczenia.

Ważny jest także kontrast – warto pamiętać, że im wyższy, tym lepiej. Reszta opcji zależy już od osobistych preferencji użytkownika, takich jak np. możliwość oglądania na monitorze filmów 3D czy telewizji cyfrowej.
Ostatnio dużą popularnością cieszą się także monitory z funkcją dotykową, które działają podobnie do tabletów.