Jak zabezpieczyć kartę zbliżeniową?

Karta zbliżeniowa jest bardzo ważnym przedmiotem w portfelu większości Polaków. Jest wygodna, a płacenie nią jest bardzo szybkie. Jednak korzystanie z niej, a nawet samo posiadanie jest też ryzykowne. Raz na jakiś czas słychać o zuchwałych kradzieżach dokonanych na właścicielach takich kart. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

Klatka Faraday’a


Najlepszym sposobem na zabezpieczenie swojej karty zbliżeniowej jest zbudowanie dla niej klatki Faraday’a. Brzmi to jak bardzo skomplikowane zadanie. W praktyce, chodzi tylko o to by owinąć kartę folią aluminiową. Zablokuje ona fale elektromagnetyczne. Nie dotrą do anteny umieszczonej w karcie, więc nie będzie możliwości przechwycenia zapisanych na niej danych lub wykonania transakcji, która nie wymaga wpisania kodu pin. Alternatywą jest noszenie karty w specjalnym metalizowanym etui. Pełni ono dokładnie tą samą funkcję, ale lepiej się prezentuje. Nie budzi takiego zaskoczenia jak kawałek folii. W takim etui warto trzymać też kluczyki do samochodu. Inaczej, sygnał emitowany przez kluczyk może zostać przechwycony przez złodzieja.

Wystarczy chwila


Karty zbliżeniowe są dobrodziejstwem technologii. Niestety, by dokonać kradzieży wystarczy tylko chwila. Złodziej wyposażony w terminal płatniczy może okraść kilkanaście osób w jednym autobusie. Wystarczy tylko, że wpisze na terminalu kwotę niższą niż 50 złotych. Jedynym sposobem zabezpieczenia się przed taką kradzieżą jest zabezpieczenie karty.