Nowe e-dowody, a czytniki do odczytywania danych osobistych

Od 4 marca 2019 r każdy obywatel naszego kraju ma prawo do składania wniosków o e-dowód osobisty. I choć wizualnie ten dokument tożsamości nie różni się od obecnego, to jest on wyposażony w dodatkową warstwę cyfrową. W związku z wprowadzeniem tego dokumentu niezbędne jest posiadanie czytnika e-dowodu.

Czym charakteryzuje się e-dowód?

Podczas składania wniosku o e-dowód trzeba zaznaczyć zgodę na uruchomienie certyfikatu podpisu osobistego, a do skorzystania z części funkcji, niezbędny jest czytnik dowodów osobistych, który to jest podłączany do komputera.

Nowy e-dowód posiada na rewersie specjalny kod kreskowy. Numer ten umożliwia korzystanie z elektronicznych funkcji e-dowodu oraz doskonale zabezpiecza dokument przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby trzecie.

Jakie są funkcje czytnika e-dowodów?

Czytnik umożliwia szybki odczyt danych z nowego
e-dowodu osobistego. Oferowane na rynku czytniki e-dowodów są w pełni zgodne z wytycznymi MSWiA, dzięki czemu gwarantują pełną kompatybilność z elektronicznymi dowodami osobistymi.

Na rynku elektronicznym pojawiły się już czytniki zbliżeniowe, do których to wystarczy przyłożyć dowód osobisty, aby rozpocząć bezprzewodową komunikację. Za pomocą nowoczesnego czytnika e-dowodu można bez problemu zalogować do serwisu obywatel.gov.pl.

Czytnik e-dowodów jest wykorzystany podczas:

  • identyfikacji właściciela e-dowodu
  • uwierzytelniania właściciela e-dowodu w e-usługach administracji publicznej
    -podpisywania dokumentów elektronicznych